Kameň a drevo v kúpeľni

18.04.2017

Určite ste postrehli aktuálny kúpeľňový trend ... kameň a drevo. Ale to ste asi netušili, že tento moderný trend má s feng shui tak veľa spoločného.

Raz za čas sa stane, že sa v interiérovom dizajne udejú zmeny, ktorým sa poteší každý feng šuista. Aj ja sa neskutočne teším, že pribúdajú dokonale "zharmonizované" kúpeľne do mnohých moderných interiérov. Obklady v zemitých farbách, minimalizmus a čisté línie doplnené izbovými rastlinami, či machovými stenami sú to pravé aj pre Vašu kúpeľňu.

Kúpeľňa je priestor, ktorý si vo feng shui zasluhuje špeciálnu pozornosť

Kúpeľňa nie je len miestnosť na každodennú hygienu, či relaxáciu, ale z pohľadu feng shui má aj iný význam. Je to miestnosť plná odtokov, ktorými odteká nielen odpadová voda a kadečo iné, ale aj pozitívna energia QI. A to nie je dobré, pretože sa tým oslabuje energia celého Vášho obytného priestoru a teda to negatívne vplýva aj na Vás. Odtok energie treba preto zastaviť

Vo feng shui sa na oslabenie energie vody používa element zeme, ktorý predstavujú z pohľadu materiálov kameň, mramor, keramika a z pohľadu farebnosti, všetky zemité farby. Ak zem doplníme elementom dreva, ktorý vo feng shui symbolizujú živé rastliny, florálny dekor na obkladoch, z materiálov drevo, či jeho dekor, Vaša kúpeľňa sa razom z najslabšieho článku Vášho interiéru, stane miestom na čerpanie pozitívnej energie.

Feng shui pravidlá pre kúpeľňu...

Pre kúpeľne platia tieto tradičné pravidlá feng shui, na ktoré ste už zrejme natrafili, ale je dobré si ich pripomenúť. 

  1. Dvere do kúpeľne by nemali byť oproti vchodovým dverám a kúpeľňa by tiež nemala byť v centre Vášho domu, či bytu.
  2. Dvere do kúpeľne treba vždy zatvárať a tiež dosku na WC, aby Vám bohatstvo a dobrá energia neodtekali do kanálu. 
  3. Toaletu je vhodné umiestniť do samostatnej miestnosti alebo v rámci kúpeľne tak, aby bola čo najmenej na očiach (proste, aby ste mali súkromie).
  4. Dôležité je tiež časté vetranie a to nielen kvôli plesniam. 
  5. Kúpeľňa, resp. vodoinštalácia nesmie byť umiestnená na rovnakej stene ako čelo Vašej postele. Porušenie tohto pravidla Vám môže spôsobiť zdravotné problémy. Predtým, ako som sa začala vzdelávať v oblasti feng shui, môj malý syn spával pri stene susediacej s kúpeľňou. Niekoľkokrát počas noci sa vybral na prechádzku po celom dome, bol často chorý, unavený a mával zlé sny. Keď sme posteľ presťahovali, problémy prestali a syn spí odvtedy ukážkovo. Dospelákom môže takéto umiestnenie postele spôsobovať gynekologické a urologické problémy. Prúdiaca voda je silnejšia, ako si vieme predstaviť.
  6. Kúpeľňa spojená so spálňou je podľa feng shui iba zlým vtipom. Na fotkách v časopisoch to síce vyzerá skvelo, ale skúste si ráno zdriemnuť, keď sa Váš partner bude o piatej chystať do práce.
  7. Obklopte sa v kúpeľni živými rastlinami rastúcimi nahor a ak to nie je možné kvôli nedostatku denného svetla, doplňte zelenú farbu aspoň cez koberčeky, uteráky, či iné doplnky.
  8. Upracte si skrinky s kozmetikou a nechajte si len to, čo naozaj potrebujete a používate. Kúpeľňa by mala byť čistý a jednoduchý priestor. Ideálne sú preto skrinky alebo zásuvky, do ktorých odložíte všetky drobnosti.

Kameň a drevo sú tou najlepšou voľbou

Ak sa Vám podarí zariadiť si kúpeľňu v duchu kameň a drevo, verte mi, že si pobyt v nej budete naozaj užívať. Takáto kúpeľňa tiež pomôže Vašim financiám a zdraviu celej rodiny.

Aj keď ma ešte občas zaleje studený pot, keď sa ocitnem v krvavo červenej kúpelni, stále častejšie sa stretávam s kúpeľňami, ktoré sú nádherne zharmonizované a človek sa v nich cíti neskutočne príjemne.

Ďakujem trendom v interiérovom dizajne za tento návrat k prírode. A odporúčam ho skúsiť aj Vám... Pretože nič nepôsobí na dušu upokojujúcejšie ako kameň a drevo ...

text: Zuzana Kršjaková, feng shui poradkyňa

vizualizácie a realizácie: Zuzana Hudecová, interiérová návrhárka