Ako sa z ekonómky stane feng shui poradkyňa...

01.03.2017

Toto je príbeh o mojej ceste k feng shui a k sebe samej ... 

Zmena je život

Keď sme malí, snívame o tom, že vyrastieme a zmeníme svet. Postupne však svet začne meniť nás. Naše sny blednú a my riešime ako nájsť dobre platenú prácu, splácať hypotéku a plánujeme deti. Je to úplne prirodzené a má to tak byť. Bojíme sa zmeny, pretože znamená neistotu, ktorú si nemôžeme dovoliť. Niekedy nás ale život toľko kope, až sa musíme na zmenu odhodlať. Tak to bolo aj v mojom prípade. 

Keď Vás banka začne ničiť a z Vášho sna sa stane nočná mora

Môj život plynul presne podľa plánu v ideálnej postupnosti. Dobrá práca, dobrý plat, manžel, kariéra, vlastné bývanie, deti. Keď prídu deti, Váš pohľad na svet sa zmení, deti Vás zmenia. Zrazu sa všetko točí okolo nich a Vy nič iné nestíhate. Keď trošku vyrastú, očakáva sa od Vás návrat do práce. Hlavne Vy samy to od seba očakávate. Chcete všetko. Byť výborná mama, manželka, perfektná gazdinka, super kolegyňa a zarábať veľa peňazí. Po čase však zistíte, že brutálne nestíhate. Že tabuľky v práci Vás strašne unavujú, že termíny sú stále tesnejšie. Vy sedíte v práci, zatiaľ čo sa o Vaše choré dieťa stará Vaša mama, ktorá by sama potrebovala starostlivosť. Každý deň máte pocit, že ste nežili, iba sa naháňali za niečím, čo sa nedá chytiť. Ste nervózne, unavené a smutné. Nič Vás nebaví, neteší. Ale bojíte sa skončiť...

S kolegyňou sme často nahlas snívali o tom, aký by bol život, keby sme mali inú prácu. Ale vždy sme zbabelo túto tému uzavreli s tým, že my predsa nič iné robiť nevieme. Dnes už viem, že to nie je pravda.

Človek môže robiť všetko, čomu verí

Človek sa môže naučiť robiť všetko, čo chce. Ak tomu naozaj verí, nič nie je nemožné. Ja som sa po 17 rokoch vrátila k tvorbe. A to bol zároveň aj začiatok mojej "feng shui kariéry". 

Keď som sa konečne odhodlala dať výpoveď v banke, zrazu som mala čas len pre seba. Rozmýšľala som, čo by ma bavilo, z čoho by som mala ozajstnú radosť. Netušila som to, keďže som dovtedy nemala čas a energiu na žiadne záľuby. Napadlo ma, že by som sa mohla vrátiť k maľovaniu. Od gymnaziálnych čias som nedržala v ruke ani len farbičky, nie to ešte štetec, ale začala som. Prihlásila som sa na kurz maľovania. Môj prvý obraz bol otrasný, ale keďže sa všetkým páčil, maľovala som ďalej. Za dva roky som namaľovala viac ako 50 obrazov. Nie som síce žiadny Monet, ale mám z nich lepší pocit ako voľakedy z mojej manažérskej pozície v banke. Mnohé z nich som darovala, mnohé visia u nás doma alebo u kamarátky v jazykovej škole, niektoré sa mi dokonca podarilo predať. Do každého z tých obrazov som dala kus seba. 

Feng shui

Feng shui bola ďalšia výzva. Už dobrých 10 rokov som hltala každú knižku s touto témou. Veľa vecí mi dávalo zmysel, no niektoré boli dosť protichodné. Ale povedala som si, že niečo, čo prežilo viac ako 4 000 rokov, musí predsa fungovať. A tak som sa prihlásila na kurz profesionálneho poradcu feng shui. Neplánovala som sa tým živiť, chcela som len náš vlastný domov zariadiť podľa feng shui a konečne zistiť, či to naozaj funguje.

"Náhodou" som si vybrala výborného učiteľa, ktorý ma okrem feng shui učil aj oveľa podstatnejšie veci. Nemať na veci vyhranený názor, pretože nič nie je len čierne, či biele. Rešpektovať názory iných, aj keď sa nám zdajú úplne šialené. A "pustiť" negatívne pocity, ktoré nám bránia ísť za šťastím.

Šťastím nie je cieľ, ale cesta k nemu...

A tak teraz žijem svoj sen. 

Každý deň robím prácu, ktorá ma baví, ktorá je kreatívna a má zmysel. Pretože viem, že keď má človek harmonický domov, je to to najviac, čo si mohol vysnívať. Keď vidím, ako sa dejú zmeny v životoch mojich klientov, viem, že feng shui im pomohlo. Keď sa tešia domov alebo majú lepší spánok a zmiznú ich zdravotné problémy. Prípadne zmenia prácu, v ktorej už dlho neboli šťastní. Niektorí zmenia partnera alebo si ho konečne nájdu. Už len tým, že sa rozhodli osloviť feng shui poradcu, museli urobiť veľkú zmenu. Pozreli sa sami do seba. Zistili, čo vlastne chcú, čo im vadí, čoho a prečo sa boja. 

Celé tajomstvo existencie je: nemať strach." Budha

Nebojte sa zmeniť svoj svet a žiť svoj sen...


Zuzana Kršjaková, feng shui poradkyňa